شرایط تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

آخرین ویرایش 1399/05/01

1. اخذ پذیرش تحصیلی

اولین قدم جهت شروع به تحصیل در ایتالیا انتخاب مقطع تحصیلی و رشته میباشد. پس از انتخاب رشته و مقطع تحصیلی میبایست نسبت به اخذ پذیرش از دانشگاه برای شما اقدام گردد. البته در اکثر رشته های مقطع کارشناسی، میبایست ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوید تا موفق به ورود به دانشگاه یا اصطلاحا اخذ پذیرش تحصیلی گردید. اما برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معمولا نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست و دانشگاه با بررسی رزومه تحصیلی دانشجو نسبت به پذیرش دانشجو یا رد آن اقدام میکند. در صورت پذیرفته شدن دانشجو، دانشگاه نامه ای مبنی بر پذیرش برای او صادر خواهد کرد.

2. درخواست روادید یا ویزای تحصیلی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر و یا ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه، میتوانید جهت اخذ روادید یا ویزا به کنسولگری ایتالیا مراجعه نموده و درخواست ویزای تحصیلی نمایید. اکثر دانشگاه های ایتالیا فقط یکبار در سال اقدام به پذیرش دانشجوی بین المللی میکنند، در نتیجه کنسولگری ایتالیا نیز فقط یکبار در یک بازه زمانی معیین که عموما در فصل بهار میباشد نسبت به دریافت مدارک از دانشجویان علاقمند به تحصیل در ایتالیا اقدام میکند.

3. دریافت روادید و اعزام

پس از صدور ویزا که عموما در اواسط فصل تابستان صورت میگیرد، دانشجویان میتوانند به ایتالیا و شهر مورد نظرشان سفر نمایند. برای دانشجویانی که دارای نامه پذیرش از دانشگاه میباشند عموما ویزای بلند تحصیلی از نوع D دارای مدت ۶ ماهه صادر میشود و برای دانشجویانی که صرفا جهت شرکت در آزمون ورودی به ایتالیا میروند ویزای کوتاه مدت توریستی نوع C صادر میگردد و دانشجو پس از شرکت در آزمون ورودی دانشگاه میبایست به ایران بازگشته و منتظر نتیجه آزمون باشد. در صورت قبولی در آزمون، با ارائه نتیجه مثبت به کنسولگری مراجعه نموده و مجدد درخواست ویزای تحصیلی مینماید.

4. پس از ورود به دانشگاه

جهت آشنایی درباره نیازهای اولیه دانشجو در روزهای ابتدایی در خاک ایتالیا به این صفحه مراجعه کنید.