آزمونهای زبان ایتالیایی CILS , CELI

همه ساله سفارت ایتالیا در ایران آزمون زبان ایتالیایی را برگزار میکند که پس از قبولی در این آزمون، شرکت کنندگان امکان دریافت ویزای دانشجویی و ادامه تحصیل در ایتالیا را خواهند داشت. آزمون زبان ایتالیایی سفارت ایتالیا به صورت کتبی و شفاهی در چند نوبت در سال برگزار میگردد. مرجع آموزشی در مدرسه ایتالیایی تهران کتابهای اسپرسو میباشند که شامل پنج جلد هستند.

آزمون چیلز
CILS - Certificazione di Italiano come Lingua Straniera

cils

آزمون چیلز یک مدرک معتبر بین المللی زبان ایتالیایی برای افراد غیر بومی است. این مدرک توسط دانشگاه مخصوص خارجیان siena در ایتالیا ارائه میشود. این آزمون چهار مهارت زبانی: شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن را ارزیابی می کند و به سطوح مختلف از A1 (مبتدی) تا C2 (مسلط) تقسیم می شود.
آزمون CILS توسط مؤسسات دانشگاهی، کارفرمایان و سازمان ها به عنوان مدرکی برای اثبات مهارت زبان ایتالیایی شناخته شده است. همچنین می تواند برای افرادی که می خواهند در ایتالیا تحصیل کنند، در یک محیط ایتالیایی زبان کار کنند، یا به دلایل شخصی مهارت های زبانی خود را نشان دهند مفید باشد.
 مدرسۀ ايتاليايی در تهران «پيترو دلّا واله » که زیر نظر کنسولگری ایتالیا در تهران فعالیت میکند مسئول برگزاری آزمون زبان ایتالیایی CILS در تهران میباشد و دانشجویان پس از قبولی در این آزمون مجاز به تحصیل در ایتالیا خواهند شد.

ساختار آزمون چیلز

این آزمون دارای 100 نمره میباشد که به پنج مهارت 20 نمره ای  تقسیم میشود و برای قبولی در این آزمون میبایست از هر مهارت حداقل نمره ی 11 را کسب کرد، یعنی حداقل نمره ی قبولی در این آزمون 55 میباشد. پنج مهارت تشکیل دهنده آزمون به شرح زیر است:

Ascolto شنیداری 1
Comprensione della lettura خواندن یا درک مطلب 2
Analisi delle strutture di comunicazione گرامر 3
Produzione scritta نوشتاری (دیکته) 4
Produzione orale مکالمه 5

شرایط ارتقا نمره در چیلز

این امکان برای افرادی که موفق به کسب نمره قبولی نشده اند وجود دارد که در آزمون جبرانی شرکت کرده و فقط موادی که در آن نمره قبولی نگرفته را مجدد آزمون دهند.

مجموعه ای از آزمونهای برگزار شده توسط دانشگاه Siena به همراه فایلهای صوتی و متن بخش شنیداری موجود میباشد، جهت خرید به فروشگاه سایت مراجعه نمایید. نمونه مدرک چیلز صادر شده را در زیر مشاهده میکنید.

دانلود نمونه آزمون از اینجا

گواهی چیلز

آزمون چلی
CELI - Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana

آزمون چلی یکی دیگر از آزمون های رسمی و معتبر بین المللی زبان ایتالیایی است. آزمون CELI توسط دانشگاه پروجا در ایتالیا طراحی شده و از نظر کنسولگری ایتالیا در تهران معتبر شناخته میشود. در حال حاظر این آزمون در تهران توسط مجتمع فنی تهران و در اصفهان توسط موسسه سخن سرایان برگزار میشود.

مدارک زبان ایتالیایی مورد تایید سفارت ایتالیا:

چیلز در سطح B2
چلی در سطح B2

سطح زبان

 اتحادیه اروپا برای ارزشیابی توانایی افراد در زبان های خارجی یک استاندارد تعریف کرده است که در این روش، سطوح ششگانه A1-A2-B1-B2-C1-C2 تعریف شده اند که بعنوان معیار مراکز آموزشی جهت تعیین سطح زبان آموزان مورد استفاده قرار می گیرند. A1 آسانترین و C2 سخت ترین سطح میباشد.
آزمون CILS در مدرسه ایتالیایی تهران در سطح B2 برگزار میشود.

آخرین ویرایش 1399/05/01